Ядерна війна неминуча чи ні? / колаж УНІАН, фото ua.depositphotos.com

Ядерна війна давно лякає людство. Створюються ігри, фільми, серіали та книжки, в яких розглядаються різні сценарії такої війни і життя після. З початком повномасштабної війни в Україні ризик застосування ядерної зброї різко зріс через погрози РФ.

довідка
Що варто знати про цей матеріал

Даний матеріал був частково створений з використанням штучного інтелекту - із зазначенням, яка частина тексту належить ШІ. Матеріал призначений виключно для розважальних цілей і не претендує на роль достовірного джерела інформації. Незважаючи на те, що програми машинного навчання здатні проводити глибокий аналіз на основі доступних в Мережі даних, а їх прогнози мають шанс збутися, не рекомендується приймати рішення, пов'язані з вашим життям, здоров'ям або грошима на основі прогнозів ШІ. Перед прийняттям будь-яких рішень рекомендується проконсультуватися з перевіреними джерелами або фахівцями.

Відео дня

Чи буде ядерна війна - прогноз ШІ

Ми дізналися у ChatGPT на базі моделі GPT-4o, коли буде ядерна війна, чи буде і хто постраждає насамперед.

Згідно з прогнозом ШІ, виходячи виключно з військових, політичних і технологічних чинників, масштабна ядерна війна малоймовірна, але не неможлива. Як зазначається, стримувальні фактори залишаються в силі:

  • Усі великі ядерні держави (США, РФ, Китай, Франція, Велика Британія) зберігають доктрину стримування - ядерну зброю застосовують тільки у відповідь на екзистенційну загрозу.
  • У Росії, незважаючи на військові труднощі, немає ознак підготовки до глобального ядерного удару. Немає масового розгортання стратегічних носіїв, не переведені сили в стан повної готовності.

Крім того, війна в Україні залишається регіональним конфліктом, а не переросла в глобальний.

Хоча НАТО і США демонструють жорстку підтримку, вона все ж обмежена і не втягує їх у пряму війну з РФ.

Ще один стримувальний фактор полягає в тому, що Китай та Індія прямо виступають проти ядерної ескалації, що обмежує дії Москви.

ChatGPT підкреслює, що ядерна війна - це взаємне знищення. Будь-яке масове застосування ЯО між Росією і США = обопільне руйнування, що залишається найсильнішим фактором стримування (MAD - Mutual Assured Destruction). Навіть при локальному застосуванні (наприклад, у Європі), відповідь від НАТО буде руйнівною.

Якщо буде ядерна війна які міста постраждають

ChatGPT зазначив, що якщо, гіпотетично, почнеться ядерна війна, яка не буде випадковим хаосом, а стане обміном ударами або повномасштабним конфліктом, то є певний список міст-цілей.

У разі війни між РФ і США/НАТО, перша завдасть ударів по таких цілях:

  • Вашингтон, Нью-Йорк, Чикаго, Лос-Анджелес - політичні, фінансові та військові центри;
  • Сан-Дієго, Норфолк, Колорадо-Спрінгс - військові бази;
  • Рамштайн (Німеччина), Варшава, Лондон - ключові хаби НАТО в Європі.

У спробах нейтралізувати інфраструктуру Альянсу можуть постраждати Талінн, Рига, Вільнюс. Крім того, цілями, у разі прямого втручання у війну, можуть стати Київ, Варшава, Бухарест.

Удари у відповідь по Російській Федерації також будуть жорсткими. Під загрозою опиняться:

  • Москва, Санкт-Петербург, Мурманськ, Омськ, Єкатеринбург - центри управління, економіки та базування РВСП;
  • Калінінград, Курськ, Саратов, Владивосток - стратегічні цілі.

На думку ШІ, на середину 2025 року ядерна війна малоймовірна - жодна зі сторін не робить конкретних дій у бік ескалації до цього рівня. Сценарії її початку можливі тільки в разі прямого військового зіткнення НАТО і РФ, загрози розпаду влади в одній із ядерних країн, помилки управління або аварії.

Вас також можуть зацікавити новини: