
У травні 2025 року МОЗ України попереджало, що в країні почався сезон активності змій. Небезпечними було вказано три види, саме їх варто остерігатися. Кандидат біологічних наук і президент Українського герпетологічного товариства Олександр Зіненко розповів, що за змія "полоз палласів" та наскільки вона небезпечна.
Змія в Україні полоз Палласів - що за істота
За словами Зіненко, наприкінці XVIII сторіччя мандрівник, дослідник та зоолог Петер-Симон Паллас проїздив територією теперішнього півдня України, зустрів полоза, описав його та назвав на честь сарматів сарматським. Експерт каже, що є два шляхи утворення назв видів змій – переклад з латини або на честь людини, яка його описала. Саме тому полоз має дві назви – сарматський та палласів.
Палласів полоз – це невелика за розмірами неотруйна змія, вона абсолютно безпечна для людини. Вона майже ніколи не кусається, а якщо й вкусить, то її укус не несе загрози для людини.
Зіненко каже, що це типовий полоз. Він намагається ефектно налякати тих, хто з ним зіткнувся, - голосно шипить, роздувається, робить випади у бік людини. Але є полози і більш агресивні. Сарматський полоз лазить по деревах та може харчуватися пташенятами. Його здобиччю також можуть бути ящірки та гризуни.
Де живе полоз сарматський - рідкісний вид чи ні
Палласів полоз, за словами експерта, відносно рідкісний - він занесений до Червоної книги України та охороняється законом. Зіненко перерахував фактори, які впливають на спадання чисельності змії:
- Зміна місць перебування (до прикладу, приїхали люди та зі степу зробили поле).
- Інтенсивне сільське господарство.
- Урбанізація (забудова місць, в яких жили змії).
Крім того, додає експерт, поширений фактор зниження чисельності змій – загибель на дорогах. Ще змій можуть вбивати коти та собаки.
За словами біолога, є дуже суворе визначення природоохоронної категорії "вид, що зникає". Так позначають види, чисельність популяцій яких знижується, і якщо дію негативних факторів не усунути, то вид зникне найближчим часом. А сарматському полозу зникнення незабаром не загрожує.
Не дивлячись на це, площа, яку займала популяція сарматських полозів, стрімко скоротилася Зіненко каже, що у XIX столітті цю змію фіксували й у Харківській області, а потім межа її поширення змістилася на південь. Зараз ця змія мешкає на південній території України – в Дніпропетровській, Запорізький, Херсонський, Миколаївській, Одеській областях.
Полоз палласів мешкає на відкритих травʼяних просторах, у степу, але може й жити у великих містах там, де є чагарники, невисокі дерева. Наприклад, у Дніпрі є місця, де живуть ці змії. Не можна навіть приблизно сказати, скільки цих полозів в Україні, масштабні дослідження чисельності цього виду не проводилися.
Зіненко попередив, що центр поширення сарматського полоза знаходиться приблизно в Україні. Ще ці змії є і в Болгарії, і в Румунії, в Греції, в Туреччині, а також у країнах Кавказу (Вірменія, Грузія, Азербайджан), на півдні РФ, в Казахстані та Узбекистані.

Провідний науковий співробітник Музею природи Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна, кандидат біологічних наук, президент Українського герпетологічного товариства. За основною освітою – зоолог, спеціалізувався на дослідженнях гадюк в Україні і за її межами, їх систематики, еволюції, екології, автор видових нарисів для Червоної книги.
Працював в Дворічанському національному природному парку, проводив дослідження в університетах Коламбуса, Огайо, та Брауншвейга, Німеччина. Автор низки статей, присвячених гадюці Нікольського.