Археологів здивували знахідки / колаж УНІАН, фото ua.depositphotos.com

У південно-західній китайській провінції Юньнань археологи провели розкопки на ранньопалеолітичному містечку Гантанцін і виявили 35 дерев'яних предметів, які схожі на інструменти. Це говорить про те, що примати, які жили на тій території, використовували ці знаряддя не для полювання, а для роботи.

Раніше ми розповідали, що в Італії розкопали стародавню гробницю - вона залишалася недоторканою 2 700 років.

Чим примітні артефакти, знайдені в Китаї

Група міждисциплінарних дослідників оголосила, що знайдені дерев'яні інструменти - найраніша знахідка такого роду в Східній Азії. Багато вчених вважали, що стародавнє населення 300 000 років тому використовувало, в основному, інструменти з дерева і бамбука, а кам'яні знаряддя були потрібні як допоміжні.

Відео дня

Місце Гантацин уперше виявили в 1984 році і відтоді розкопували тричі - у 1989-му, у 2014-2015-му і в 2018-2019-му роках. Два останні дослідження подарували світові колекцію кам'яних знарядь, скам'янілості тварин, дерев'яні інструменти та насіння рослин.

Автор-кореспондент дослідження і науковий співробітник Інституту палеонтології хребетних і палеоантропології Китайської академії наук Гао Сінь каже, що виявлення на місці розкопок великої кількості дерев'яних матеріалів, що вишукано збереглися, та насіння рослин - велика рідкість серед палеолітичних стоянок, оскільки вони дуже схильні до розпаду та деградації, що перешкоджає їхньому формуванню як археологічних зразків.

Також він додав, що населення Східної Азії віддавало перевагу хвойним породам дерев. За словами Сінь, 70 відсотків дерев'яних знарядь були виготовлені в основному з деревини сосни. Також археологи виявили сліди використання - різання і зішкрібання - що свідчить про формування гілок хвойних дерев.

Супутні культурні реліквії, включно з дрібними кам'яними знаряддями та інструментами з кістки й оленячого рогу, були виявлені як додатковий доказ рукотворного характеру дерев'яних знарядь. Сировинний і технічний аналіз показав, що дерев'яні знаряддя замінили кам'яні через брак сировини для них поблизу стоянки Гантацин, а експериментальне моделювання відтворило процес використання кам'яних знарядь як скребків для обробки дерев'яних.

Примітно, що рогові знаряддя, знайдені на палеолітичній стоянці Гантацин, також стали першими у своєму роді в Східній Азії. Ці інструменти, більшість з яких були виготовлені з сосни, варіюються від великих дворучних палиць-копалок до невеликих ручних інструментів і навіть містять у собі гачкоподібні інструменти, які потенційно використовували для обрізки коренів рослин. Це свідчить про те, що технологія виготовлення кам'яних знарядь у Східній Азії в період раннього і середнього палеоліту не так сильно відставала від західної, як вважалося раніше, сказав Гао.

Дослідження показало, що на деяких наконечниках знарядь збереглися залишки ґрунту, що містять зерна рослинного крохмалю, що свідчить про те, що ці дерев'яні знаряддя використовували переважно для викопування підземної рослинної їжі.

Інші цікаві відкриття

Раніше УНІАН писав, що в Нідерландах виявили залишки давньоримського військового табору. Учені припускають, що табір, найімовірніше, був тимчасовим. Його використовували війська лише кілька днів або тижнів.

Також УНІАН повідомляв про цікаву знахідку в Південній Америці - стародавній храм Паласпата, побудований 1000 років тому.

Вас також можуть зацікавити новини: