Учені провели дослідження, яке перекроїло попередні знання про цю планету.
Те, що Марс є "червоною планетою" знає практично кожна людина на планеті, навіть не сильно заглиблюючись у космічну тематику. Але нове дослідження змінює уявлення вчених про те, чому саме ця планета має такий характерний відтінок.
Ба більше, воно може свідчити про більш вологе і потенційно населене минуле Марса, пише Forbes.
Чому Марс такий "червоний" - головна причина
Поверхня Марса вкрита тонким шаром пилу з оксиду заліза, який розноситься вітром по планеті вже мільярди років. Однак досі було неясно, чи утворилася ця "іржа" в сухих або вологих умовах.
Використовуючи дані з марсіанських орбітальних апаратів і лабораторні експерименти, вчені з'ясували, що червоний колір планети зумовлений наявністю феригідриту - багатого на воду оксиду заліза.
Тривалий час вважалося, що причиною червоного відтінку є гематит - мінерал оксиду заліза, основний компонент залізної руди, який, як передбачалося, утворився в умовах сухого клімату.
Це відкриття наближає планетологів до розгадки водного минулого Марса - і до розуміння того, чи міг він колись підтримувати життя.
Точне визначення хімічного складу марсіанської іржі змінює колишні уявлення. Феригідрит зазвичай утворюється у воді, а це означає, що він міг сформуватися тільки тоді, коли на поверхні Марса ще була вода.
"Основний висновок полягає в тому, що, оскільки феригідрит міг утворитися тільки за наявності води, Марс "заіржавів" раніше, ніж ми припускали", - пояснює науковий співробітник Браунівського університету (США) Адомас Валантанас, який раніше працював у Бернському університеті (Швейцарія), де і почалася ця робота.
Він є провідним автором статті, опублікованої цього тижня в журналі Nature Communications.
Дослідники з'ясували, що феригідрит у поєднанні з базальтом - вулканічною породою - найкраще відповідає складу мінералів, які спостерігаються на Марсі.
"Марс, як і раніше, залишається Червоною планетою. Просто тепер ми краще розуміємо, чому він червоний", - пояснює Валантанас.
Ці результати ставлять під сумнів колишні припущення про те, що поверхня Марса залишалася сухою протягом мільярдів років.
Раніше УНІАН повідомляв, що вчені з'ясували, чому два століття тому Сонце "перефарбувалося" в зелений колір. На віддаленому острові в північно-західній частині Тихого океану розташований вулкан, який майже два століття тому вплинув на хід світових подій, викинувши в атмосферу хмари попелу.
Крім того, суперкомп'ютер NASA виявив дивну спіральну структуру на краю Сонячної системи. Її точна форма і те, як на неї впливають сили за межами нашої Сонячної системи, досі залишалися загадкою. Проте тепер дослідники наблизилися до розгадки.