Яка має бути висота паркану між сусідами за законом України / freepik.com

Як відомо, з сусідами краще дружити, але паркан мати високий. УНІАН запитав у адвоката, яка висота паркану передбачена між сусідніми ділянками згідно з законодавством, у яких випадках допускається огорожа вища і як вирішувати спірні моменти, якщо сусідський паркан завдає незручностей.

Якою має бути висота паркану між сусідами за законом

Приватні домоволодіння або присадибні ділянки можна огороджувати - це не заборонено. Однак висота огорожі не може бути якою завгодно власнику - її норми регламентує законодавство.

Як розповів УНІАН адвокат Євген Буліменко, висота парканів прописана в Державних будівельних нормах України - зокрема, про них ідеться в Державних будівельних нормах планування і забудови території, а також у Державних будівельних нормах благоустрою територій. "Крім того, у кожному місті чи селищі можуть встановлюватися місцеві правила забудови. Їх мають право затверджувати місцеві ради, і в таких правилах можуть бути передбачені додаткові вимоги до парканів", - каже юрист.

Відео дня

Допустима висота паркану між сусідами має такі загальні вимоги:

  • висота огорожі між сусідніми ділянками має становити до 2 метрів;
  • висота паркану з боку вулиці - до 2,5 метрів.

У деяких випадках допускається висота парканів більше, ніж 2,5 метра. Зокрема, висота огорожі хімічного підприємства може бути 3-4 метри, а навколо військового об'єкта паркан може бути висотою 2,5-3 метри. Але для приватних домоволодінь таких винятків немає.

Що робити, якщо паркан між сусідами вищий, ніж передбачено

За словами адвоката, якщо склалася ситуація, що огорожа вища, ніж дозволена нормами, тоді потрібно або змінювати її конструкцію, або встановлювати нову, висота якої відповідатиме встановленим вимогам. Узаконити паркан через окремий дозвіл не можна.

"Якщо паркан занадто високий і заважає сусідам, то це порушення правил добросусідства між власниками земельних ділянок, і сусіди можуть звернутися до суду. Він може зобов'язати або демонтувати паркан, або зробити так, щоб висота огорожі відповідала встановленим нормам", - пояснює Євген Буліменко.

Крім того, особі, яка встановила занадто високий паркан, можуть виписати штраф за порушення правил благоустрою (стаття 152 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачає для звичайних громадян штраф у розмірі 340-1360 гривень, а для бізнесменів і чиновників - від 850 до 1700 грн, - УНІАН). Такий штраф мають право накладати адміністративні комісії при виконавчих органах місцевих рад.

Раніше ми розповідали, який передбачено штраф за багаття в Україні - де заборонено розводити вогонь.

довідка
Євген Буліменко
Євген Буліменко
адвокат

Закінчив Академію адвокатури України, Українську державну академію фінансів та міжнародної торгівлі.

Професійну діяльність у сфері права веде з 2002 року, має понад 20 років досвіду роботи у правових департаментах комерційних компаній, зокрема, транснаціональних холдингах, та провідних юридичних фірмах. Очолював відділ керівних кадрів Міністерства освіти і науки України.

З 2008 року провадить незалежну адвокатську діяльність, спеціалізується в галузях кримінального, цивільного, корпоративного, сімейного права.

Вас також можуть зацікавити новини: