
В Україні з’явилися модернізовані дрони, які від атак ворожих дронів-перехоплювачів захищені металевою сіткою. Про це пише військовий оглядач Девід Акс на шпальтах Forbes, посилаючись на відео, що з’явилося в мережі.
За його словами, дронів і з української, і з російської сторони на лінії фронту стало дуже багато, і боротися з ними традиційними засобами ППО стало надто дорого, тому обидві сторони з дешевими дронами почали боротися... за допомогою дешевих дронів. Тобто новий клас безпілотників-перехоплювачів надихнув розробників на створення засобів захисту від цих перехоплювачів.
"Перші клітки проти дронів, які українські спостерігачі назвали "клітками відчаю", почали з'являтися на російській бронетехніці невдовзі після того, як російські війська розширили війну проти України в лютому 2022 року", - пише експерт.
Уже незабаром "крихітні дрони, що вибухають при контакті, стали головною загрозою для техніки та військ у постійно розширюваній зоні ураження, що простягається на багато миль від лінії зіткнення".
Захисні клітки Cope разом із сітками та ланцюгами проти дронів тепер є стандартними для наземних транспортних засобів усіх типів з обох сторін, пише Акс. Також за допомогою сіток ловлять дрони вздовж найбільш вразливих шляхів постачання, а деякі російські компанії встановили їх навіть навколо нафтопереробних заводів.
На дронах захисні сітки з'явлися після того, як минулого року в хід пішли протидронові дрони. І хоч збивати ворожі дрони дронами-перехоплювачами важко, проте рівень знищення сягає 75 відсотків.
"Це важка робота для операторів-перехоплювачів. Дрони маленькі та спритні, і їх може бути важко виявити. Дуже, дуже важко прицілитися, візуально побачити ціль", – розповів канадський оператор дрона з позивним "Бутчер", який воює за Україну.
Тим часом груба сіка може забезпечити дрону певний захист від прямого удару, але це не обходиться без втрат. Наприклад, український дрон Mavic, який помітили з таким захистом, може нести всього кілька сотень грамів корисного навантаження. А металева решітка - на кшталт тієї, на якій смажать барбекю – якраз і важить кілька сотень грамів. Mavic, можливо, зможе себе захистити, але при цьому навряд чи виконає розвідувальну чи ударну місію, пише аналітик.
Утім, припускає він, якщо судити з того, як швидко еволюціонували засоби захисту для наземної техніки, то повітряна броня теж скоро зміниться - стане легшою й ефективнішою.
Українські дрони
Як повідомляв раніше УНІАН, 14 травня ГУР представило новітні морські дрони Magura, здатні нищити ворожі кораблі і літаки. Йдеться про знамениту "кілерку" кораблів Чорноморського флоту Росії Magura V5; мультифункціональну платформу Magura V6P; дрон-ракетоносій Magura V7, який вперше в історії знищив ворожий бойовий літак, а також модель Magura V7, оснащену бойовим кулеметним модулем.
У ГУР показали безпілотні дрононосці, які беруть участь в операціях у Чорному морі. Українські розвдіники розвивають флотилію морських дронів, частину якої становитимуть безекіпажні платформи для запуску ударних дронів-камікадзе. З їхньою допомогою українські війська зможуть завдавати ударів по наземних і високоманеврених надводних цілях.