
Західні танки перевершують у міцності радянські, якими Росія воює з Україною. Не випадково танк Leopard 2A4, якого нібито збили щонайменше 10 російських FPV-дронів, попри детонацію боєприпасів, зрештою був відновлений. Тим часом тисячі танків радянського та російського виробництва були знищені під час війни в Україні з 2022 року. Про це пише оборонний оглядач Айзек Зайц для порталу 19FortyFive. Експерт порівняв характеристики західних танків і російських.
Конструкція
Для конструкції західних танків, особливо тих, що виготовлені в США, Німеччині і Великій Британії, важливий баланс вогневої потужності, захисту екіпажу та мобільності. Виробники стратегічною метою ставлять створення високоживучих танків, здатних вражати сили противника на великих відстанях, забезпечуючи при цьому надійну безпеку екіпажу.
У радянських, а згодом і російських танкових конструкціях майже завжди кількість була важливіша за якість. Стратегічна мета полягає у виготовленні великої кількості танків, здатних придушити ворога завдяки чисельності та тактичній гнучкості. Радянські танки міцні, надійні та прості в обслуговуванні, з акцентом на мобільність та вогневу міць, а не на захист.
Екіпаж
Розробники західних танків у пріоритеті мають захист екіпажу за допомогою вдосконалених систем бронювання. Наприклад, M1 Abrams використовує композитну броню, яка включає шари збідненого урану, для забезпечення виняткового захисту від кінетичних та хімічних загроз. Західні танки розроблені так, щоб максимально мінімізувати можливість вибухів боєприпасів завдяки використанню фанових панелей та ізольованих відсіків для боєприпасів.
Західні танки також намагаються інтегрувати системи активного захисту (САП), такі як "Трофі", що може перехоплювати снаряди. Вони також вміщують більші екіпажі - зазвичай з чотирьох осіб: командир, навідник, заряджаючий та водій. Завдяки цьому покращується загальна продуктивність, проте збільшуються розміри та складність танка. Крім того, в західних танках важливим є комфорт екіпажу та ергономіка – у них просторіші салони та вдосконалені системи зв'язку.
Тим часом радянські танки використовують комбінацію композитної та динамічної броні. Диактивний захист, такий як "Контакт-5" та "Реалікт", що застосовуються на Т-90, вибухає назовні при ударі, нейтралізуючи снаряди, що летять. Це забезпечує надійний рівень захисту. Хоча він ефективний, динамічний захист може бути менш надійним, ніж композитний, і може потребувати частої заміни. У радянських танках також використовуються антикорозійні системи. Утім, вони лише нещодавно з'явилися на передовій.
Екіпажі радянських танків зазвичай складаються із трьох осіб: командира, навідника та водія. Автоматичне заряджання усуває потребу в окремому заряджаючому, зменшуючи розмір екіпажу та профіль танка. Однак це призводить до тісного інтер'єру та менш ергономічного дизайну, що впливає на роботу екіпажу протягом тривалого часу.
Технології
При виготовленні західних танків виробники інтегрують передові технології, зокрема цифрові системи управління полем бою, передові датчики та мережеві системи зв'язку, які покращують ситуаційну обізнаність, координацію та загальну бойову ефективність. Західні танки також мають модульні конструкції, що дозволяють легко їх модернізувати та налаштовувати. Недоліком є те, що ця технологія значно підвищує вартість західних танків і може зменшити загальну кількість виготовлених одиниць.
Радянські ж танки зосереджені на надійних, перевірених технологіях. Їх можна легко виробляти та масово обслуговувати. Хоч сучасні російські танки, такі як Т-14 "Армата", починають впроваджувати більш передові технології, традиційні радянські конструкції завжди надають перевагу простоті та надійності над технологічною складністю. Такий підхід гарантує швидкий ремонт танків та їх повернення до експлуатації.
Які танки кращі
Через передові технології та матеріали західні танки, як правило, дорожчі у виробництві та обслуговуванні. Західні країни часто інвестують значні кошти в меншу кількість більш потужних танків.
Кількість - це єдиний показник, за яким радянські танки перевершили західні розробки. Радянські танки розроблені таким чином, щоб бути економічно ефективними та легкими у виробництві у великих кількостях. Нижча вартість і простіша конструкція роблять радянські танки доступнішими для різних країн.
Якщо західні розробники зробили акцент на безпеці екіпажу й технологічній перевазі, то росіяни, навпаки, продовжують надавати перевагу кількості, а не якості.
Які танки кращі? Оглядач вважає, що це залежить від характеру війни:
"У війнах меншого масштабу домінує західна філософія, але у великомасштабних тривалих війнах на виснаження радянська філософія зрештою перемагає, але за це заплатить дорого".
Чим воюють росіяни
Як повідомляв раніше УНІАН, на тлі вичерпання запасів бронетехніки і тотального домінування українських дронів у небі російська армія змушена переходити на використання мотоциклів у штурмових діях. Як писав Business Insider, мотоцикл має свої очевидні сильні сторони: це досить швидка і маневрена техніка, яка може долати небезпечну зону у короткий час, уникаючи ударів безпілотників. І саме тому росіяни, схоже, зараз роблять ставку на мотоциклетні штурмові загони.
Однак централізована мотоциклізація російської армії несе в собі і певні ризики, кажуть аналітики. Зокрема це може знизити здатність російської армії адаптуватися до нових реалій фронту.
Водночас є у росіян і нова зброя. ГУР детально описало нову російську розробку - крилату ракету S8000 "Бандероль". У розвідці встановили, що її розробник - підсанкційне підприємство "Кронштадт". Основним її носієм є БпЛА "Оріон" виробництва тієї ж компанії. Також здійснюється адаптація виробу для застосування з ударних гелікоптерів Мі-28Н. Особливістю ракети є здатність виконувати повороти з меншим радіусом, ніж у типових крилатих ракет російського виробництва таких як Х-101, 3М-14, 9М727, Х-69. При цьому "Бандероль" зберігає характерну траєкторію польоту крилатої ракети.
Йдеться, що "Бандероль" оснащена бойовою частиною масою до 150 кг, здатна долати відстань до 500 км зі швидкістю 500 км/год, як паливо використовується авіаційний гас.