
Україна може підірвати лінію електропередач, яку РФ будує для підключення Запорізької атомної електростанції (ЗАЕС) до власної енергосистеми. Таку думку в етері Радіо NV висловила енергетичний експерт Ольга Кошарна.
За її словами, РФ теоретично може під’єднати ЗАЕС до власної енергосистеми. До того ж захоплені ворогом генеруючі установки, що знаходяться на окупованій частині України, вже приєднані до російської енергомережі.
Кошарна нагадала, що РФ вже не вперше намагається перепідключити станцію.
"Вони розробили план перепідключення. Ключову роль тоді грав Кримський системний оператор. Було відновлено лінію електропередач з Кримського перешийку до підстанції "Каховська". Але не вийшло тоді. То підстанція "Джанкойська" запалала неочікувано, то опори лінії електропередач, що відновлені були, почали руйнуватися", - зазначила експерт.
Попри невдачу, РФ не відмовилася від намірів перепідключити ЗАЕС, і розробила новий план.
"Вони заявили офіційно, зокрема Путін при зустрічі з генеральним директором МАГАТЕ Гросі на початку 2024 року зазначив, що вони планують вивести на потужність в експлуатацію один чи два енергоблоки станції…Чому один чи два? Тому що на ЗАЕС є два енергоблоки, в активних зонах яких завантажено лише російське ядерне паливо, а в інших є паливо американської Westinghouse", - розповіла Кошарна, додавши, що американська компанія листом попередила росіян про юридичну відповідальність за неправомірні дії.
Для втілення в життя нового плану перепідключення ЗАЕС, РФ і почала будівництво ЛЕП. Кошарна підсумувала:
"Я сподіваюся, що ці фото з космосу (будівництва ЛЕП) є не тільки у Грінпіс, а і у людей, які організували спецоперацію в серпні 2022 року, щоб Запорізька АЕС не була підключена до російської енергосистеми…Я думаю, що наші хлопці чекають на те, щоб вони завершили це будівництво, однак не встигли перепідключити ЗАЕС. Хай вкладають гроші".
ЗАЕС - останні новини
За даними ЗМІ, РФ вчергове намагається підключити ЗАЕС до власної енергосистеми. Нову лінію електропередач для живлення станції будують на окупованому південному сході України.
Україна вже висловила протест МАГАТЕ через будівництво ЛЕП до ЗАЕС.
"Будь-яке введення ЗАЕС в експлуатацію без чітко вираженого дозволу українського ядерного регулятора є незаконним і створює безпосередню та неприйнятну загрозу ядерній безпеці", - підкреслив представник України при міжнародних організаціях у Відні Юрій Вітренко.