Який чай допомагає від головного болю / колаж УНІАН, фото ua.depositphotos.com

Чай - це не просто популярний зігрівальний напій. Правильно підібрана заварка може чинити корисний вплив на здоров'я.

Раніше ми розповідали, що буде, якщо щодня пити зелений чай.

Лікарка-дієтологиня і лікарка загальної практики - сімейної медицини клініки дієтології "Самойленко" Надія Тарас розповіла УНІАН, який чай піднімає тиск, який найкорисніший і скільки його можна пити.

Відео дня

Який чай знижує тиск - чорний чи зелений

За словами Надії Тарас, обидва сорти чаю (чорний і зелений) мають високий вміст поліфенолів, сполук-антиоксидантів, які запобігають запаленню і відмиранню тканин в організмі.

Як вказує лікар, багато наукових досліджень пов'язують часте споживання чаю з меншим ризиком появи таких серцево-судинних захворювань, як атеросклероз та ішемічна хвороба серця. Також огляд кількох десятків досліджень переконує, що часте споживання як чорного, так і зеленого чаю може знижувати тиск.

Вони чинять стимулюючий вплив на мозок, а також нервову систему завдяки вмісту кофеїну. При цьому кофеїн із зеленого чаю діє м'якше, ніж із натуральної кави.

Якщо ж говорити про те, який чай знижує тиск, то Надія Тарас називає зелений. Це відбувається через флавоноїди катехіни в його складі. Вони розріджують кров.

Як пояснила лікарка, щоб нормалізувати тиск, потрібно пити чай на регулярній основі, оскільки має проявитися накопичувальний ефект. Коли людина п'є чай, то спочатку на організм впливає кофеїн - на короткий час підвищується тиск. Однак потім підключаються катехіни й повільно знижують його.

За словами дієтолога, у людей, які споживають зелений чай регулярно, ризик гіпертонії знижується на 60%, а ризик інфаркту - на 40%. Як профілактика, він:

  • знижує рівень шкідливого холестерину;
  • покращує кровообіг;
  • запобігає спазмам судин у головному мозку;
  • має легкий сечогінний ефект.

Проте інколи цей напій провокує стрибки серцевого ритму та тиску, але це трапиться лише за надмірного вживання. Не варто пити більше трьох чашок на добу.

Напій також корисний і за зниженого тиску, оскільки допомагає впоратися зі слабкістю та головним болем, які часто виникають за гіпотонії. Водночас повноцінно замінити ліки він не може. Чай має використовуватися тільки як доповнення до основного лікування. Як зазначила Надія Тарас, найбільше кофеїну в матчі - цей порошковий чай заряджає бадьорістю і підвищує тиск.

Чорний чай є одним із найпопулярніших напоїв у світі та має складний вплив на кров'яний тиск. Якщо його регулярно пити, то можна домогтися зниження тиску (артеріального). Це відбувається завдяки флавоноїдам - вони позитивно впливають на еластичність судин. Утім, високий вміст кофеїну може призвести до протилежного ефекту в деяких людей, тому важливо контролювати кількість споживаного чаю.

Важливо також не тільки те, який чай пити за підвищеного тиску чи зниженого, а й скільки чайного листя використовує людина під час заварювання. Міцний чай здатний підвищувати АТ через більшу кількість кофеїну.

"Різні види чаю мають різний вплив на кров'яний тиск. Зелений і каркаде (не містить кофеїну) чай часто рекомендують для зниження тиску, тоді як велика кількість чорного чаю через вміст кофеїну може призвести до короткочасного підвищення тиску", - зазначила Надія Тарас.

Розібравшись, який чай нормалізує тиск, перейдемо до дозволених дозувань і протипоказань.

Кому і скільки чаю можна пити

Як розповіла дієтологиня, зелений чай містить майже вдвічі менше кофеїну, ніж чорний. У чашці зеленого (240 мл) може міститися близько 30 мг кофеїну, тоді як у чорному - ця кількість сягає 50 мг. Добовою нормою для здорової дорослої людини вважається до 400 мг на день.

Зазвичай, як зазначила фахівчиня, рекомендується випивати 2-3 чашки чаю на день. Однак, важливо стежити за реакцією вашого організму і консультуватися з лікарем, особливо якщо ви приймаєте медикаменти від високого тиску. Чай не може замінити медикаментозне лікування високого кров'яного тиску. Він може слугувати допоміжним засобом у комплексі з іншими змінами способу життя та дієти.

Як радить Надія Тарас, будьте обережні з чаєм, не перебирайте денну норму в разі хронічної гіпертонії (через кількість кофеїну, особливо людям із сильною чутливістю до нього), загострення проблем із печінкою, нирками, жовчним, у разі виразкової хвороби, гастриту, в період вагітності, лактації та під час приймання препаратів заліза, а також у разі надмірної збудливості та безсоння. Чорні та зелені чаї рекомендується приймати в першій половині дня, а трав'яні - і в другій половині.

довідка
Надія Тарас
Надія Тарас
Лікар-дієтолог, лікар загальної практики - сімейної медицини

Надія має лікарський стаж 6 років. Вона веде напрямки: корекція маси тіла та дефіцитних станів з підбором препаратів та БАДів; профілактика серцево-судинних хвороб та порушення роботи внутрішніх органів; розробка індивідуального раціону та корекція метаболічних порушень: інсулінорезистентності, переддіабету, цукрового діабету, жирового гепатозу, подагри, феритину.

Також ми дізналися, який чай заспокоює і дає змогу міцніше спати.

Корисні властивості трав: який чай заспокоює нервову систему

Лікарка-дієтологиня, ендокринологиня, терапевтка, фахівчиня з внутрішньої медицини Тетяна Георгица (Клініка дієтології Самойленко), розповіла, який чай допомагає заснути.

За її словами, перед сном можна пити чаї, які мають легкі седативні властивості, розслаблюють організм і покращують якість сну. Найкраще для цього підходять напої з ромашки, меліси та пасифлори. Вживання таких чаїв увечері може поліпшити засинання.

"Якщо людина шукає, який чай розслабляє, то варто зупинити свій вибір на ромашковому чаї. Він здатний заспокоїти, знизити тривожність і сприяти глибшому сну. Вранці ви почуватиметеся спокійнішим і свіжішим", - додала лікарка.

Який чай корисний для підшлункової залози і знижує рівень цукру в крові

За словами терапевта, підшлункова залоза виконує дві важливі функції - синтезує гормон інсулін, що регулює рівень цукру в крові, і виділяє ферменти, які сприяють розщепленню білків, жирів і вуглеводів у кишечнику. Якщо є хронічне запалення підшлункової залози, то корисним може бути вживання куркуми, оскільки вона має виражену протизапальну дію.

"Є багато чаїв, які вважаються корисними для печінки, але їхні властивості часто перебільшують. Повністю захистити цей орган жоден чай не може, але певну підтримку може забезпечити розторопша завдяки вмісту силімарину - сполуки з антиоксидантними властивостями", - додала вона.

Тетяна Георгица також розповіла, який чай знижує цукор у крові. За її словами, не варто очікувати, що після вживання таких напоїв рівень глюкози одразу піде донизу - їхня дія занадто слабка для ефективного контролю діабету, ця хвороба не лікується трав'яними чаями. Однак деякі рослини справді можуть трохи знизити рівень цукру.

Наприклад, джимнема може знижувати всмоктування глюкози в кишечнику, що позитивно впливає на рівень цукру в крові після їди. Хоча ця рослина не росте в Україні, іноді можна знайти чай із неї. Також помірне зниження рівня цукру можуть забезпечити напої з каркаде та листя шовковиці, які зменшують різкі підйоми глюкози після вуглеводних страв.

довідка
Тетяна Георгица
Тетяна Георгица
Лікар-дієтолог, ендокринолог, терапевт

Лікар клініки дієтології Самойленко, загальний лікарський стаж 4 роки. Закінчила ОНМедУ (Одеський національний медичний університет), проходила спеціалізацію в НУОЗУ ім. П.Л. Шупика та НМУ ім. О.О. Богомольця.

Напрямки роботи: складання індивідуального раціону, при потребі адаптованого для конкретного стану здоровʼя, захворювання ендокринної системи (в тому числі цукровий діабет, захворювання щитоподібної залози), метаболічні порушення (метаболічний синдром, гіперхолестеринемія, жировий гепатоз, подагра), дефіцитні стани, корекція ваги та лікування ожиріння.

Вас також можуть зацікавити новини: