Російський бомбардувальник дебютував на озброєнні радянської армії наприкінці 1980-х років / фото Вікіпедія

Росія прийняла рішення повернути Ту-160 часів холодної війни у вигляді модернізованого варіанту Ту-160М через те, що вона має потребу в ударній платформі дальнього радіуса дії для завдання ударів по цілях в Україні. Про це пише американський журналіст, політичний та військовий оглядач Калеб Ларсон для 19FortyFive.

За словами експерта, Росія може досить швидко поставити на озброєння більше бомбардувальників, якщо запровадить свою оновлену версію застарілого радянського бомбардувальника. 

Що відомо про Ту-160М

Оригінальний Ту-160 або "Білий лебідь" дебютував на озброєнні радянської армії наприкінці 1980-х років. 

Відео дня

"Наголошуючи на корисному навантаженні та швидкості, білий літак з поворотним крилом міг літати швидше, ніж багато винищувачів того часу, і міг похвалитися значною дальністю польоту", - зазначив Ларсон.

Вже у наші дні Ту-160М почав виготовлятися у 2021 році, тому тепер має багато оновлень бомбардувальника для 21 століття. Попри те, що планер Ту-160М має майже ідентичний вигляд Ту-160, його все ж було значно модернізовано. 

"Бомбардувальник був оснащений модернізованою авіонікою, оновленим радаром і вдосконаленими двигунами, які надають бомбардувальнику більшу дальність польоту і паливну ефективність. Це життєво важливі поліпшення для бомбардувальника, призначеного для покриття величезних відстаней в Росії. Ту-160М також може похвалитися оновленим комплексом систем радіоелектронної боротьби, що допоможе йому вижити у все більш небезпечному і конкурентному повітряному просторі", - пояснив журналіст.

Чому Росія повернулася до виробництва Ту-160М?

Створення Ту-160М є не просто перезапуском старих виробничих ліній Ту-160, вважає експерт. За його словами, західні санкції теж мали значний вплив на будівництво реактивного бомбардувальника. 

"Програма модернізації Ту-160 була запущена за особистим рішенням президента. В рамках державного контракту, укладеного між Мінпромторгом і ОКБ Туполєва, в стислі терміни була повністю зацифрована конструкторська документація на літак Ту-160М, відновлена технологія вакуумного зварювання титанових виробів, а також відновлено виробництво агрегатів планера. Пожвавилася співпраця провідних промислових підприємств Ростеха в галузі металургії, авіабудування, машинобудування та приладобудування", - йдеться у пресрелізі російського державного інформаційного агентства "Тасс".

Своєю чергою Ларсон підкреслив, що поки оборонні пріоритети Росії не зміняться, Ту-160М заповнюватиме прогалину в бомбардувальній авіації як найновіший і найсучасніший російський бомбардувальник. 

Роль Ту-160 у війні в Україні

За словами експерта, цей літак знайшов нову та несподівану роль у війні в Україні. За допомогою протиповітряної оборони України російські винищувачі та гелікоптери були відсунуті подалі від лінії фронту, що стосується й російського бомбардувального флоту. 

"Однак, враховуючи високу вантажопідйомність таких бомбардувальників, як Ту-160, цей та інші бомбардувальники використовуються Росією для запуску крилатих ракет ІХ-101 проти української інфраструктури, включаючи електростанції та військові об'єкти. Виконуючи завдання в глибині російської території, Ту-160 може завдавати ударів, не зачіпаючи дедалі потужнішу і ефективнішу мережу протиповітряної оборони України", - зауважив оглядач.

Журналіст наголосив, що такі ударні місії є дорогими та збільшують знос бомбардувальників, внаслідок чого зростають потреби РФ в технічному обслуговуванні для того, аби підтримати бомбардувальники у повітрі. 

Експерт додав, що повернення Ту-160М свідчить про те, що Росія досі залежить від українських бомбардувальників великої жальності та потужності, навіть якщо ці літаки не літають у спірному повітряному просторі.

"Розгортання бомбардувальників показує, що, незважаючи на боротьбу з реаліями західних санкцій, обмежений оборонний бюджет і технологічні невдачі - і, можливо, найголовніше, труднощі з запуском у виробництво ПАК ДА, - Ту-160М, ймовірно, буде основою російських бомбардувальних сил і в майбутньому. Він також буде наріжним каменем російського стратегічного стримування", - підсумував Ларсон. 

Інші цікаві матеріали про літаки РФ

Раніше військовий експерт, офіцер резерву ЗСУ Андрій Крамаров оцінив наслідки унікальної операції зі знищення російського Ту-22М3. За його словами, така операція дуже важлива, адже тепер росіяни не можуть відновлювати ці літаки. 

Також повідомлялось, що Росія передала Алжиру як мінімум один Су-35. Крім того, супутникові знімки свідчать про те, що країни готуються до можливої відправки ще декількох літаків такого типу.

Вас також можуть зацікавити новини: