Сапсани в Україні не вимирають, поділився орнітолог / колаж УНІАН

Найшвидший птах в Україні та світі - сапсан, за відомостями деяких ЗМІ, нібито вимирає.

УНІАН вирішив дізнатися, чи справді це так і розпитав найцікавіші факти про цього птаха в орнітолога, директора Навчально-наукового інституту природничих та аграрних наук Черкаського національного університету ім. Богдана Хмельницького, співзасновника Українського центру досліджень хижих птахів Максима Гаврилюка.

Експерт також розповів, яка популяція сапсанів в нашій країні, і де ці птахи гніздяться.

Відео дня

Чи справді сапсани в Україні вимирають?

Сапсан – один із видів соколів. Сапсани не вимирають в Україні, а їхня чисельність навпаки збільшується. Варто зазначити, що в нашій країні є гніздова популяція сапсана – тобто це ті птахи, які постійно живуть на українській території і гніздяться тут, а є ще ті, які прилітають до нас взимку з північніших регіонів та зимують переважно у великих містах. Зокрема, відомо про те, що сапсани зимували в Києві, в Миколаєві, Одесі, Черкасах. Цього року в Луцьку зимував сапсан, на якого наділи передавач у Польщі. Польські колеги повідомили, на якій трубі ночує птах і куди літає на полювання.

У 1950-1960 роки ці птахи справді мало не вимерли в усьому світі. Пізніше з’ясувалося, що причиною вимирання стало широке використання у сільському господарстві інсектициду ДДТ (препарат, яким обробляли рослини від шкідливих комах, - Ред.). Сапсани - хижі птахи, вони перебувають на вершині харчового ланцюга (харчувалися тваринами, які їли оброблені ДДТ рослини, - Ред.), в їхньому організмі накопичувалося найбільше хімікатів, і дози стали такими, що особини гинули.

У 1970-х роках люди зрозуміли, що цей інсектицид є не лише отрутою для шкідників, а й несе загрозу для інших живих істот, оскільки накопичується в організмі, і препарат почали забороняти у різних країнах світу, у тому числі в Україні. Після заборони ДДТ популяція сапсанів почала відновлюватися.

Які загрози є для існування сапсана в Україні?

Однією із загроз для існування сапсанів в Україні є зменшення кількості місць для гніздування – частина сапсанів робить гнізда на скелях, а деякі з них активно використовують з туристичною метою, зокрема, для скелелазіння. Проблема з гніздуванням на деревах полягає у тому, що старі дерева, на яких гніздяться ці птахи, більш активно вирубують, аніж молоді. Ще одна загроза – зміна місць, в яких звик жити сапсан, яка призводить до зменшення тварин, які є для нього здобиччю.

На жаль, для України досить актуальною проблемою є браконьєрство. Рівень екологічної культури багатьох людей дуже низький – вони, коли бачать хижого птаха, то вважають, що це якийсь кобець (соколоподібний птах, - Ред.), який ловить їхніх курей, а тому, якщо мають під рукою рушницю, бездумно в нього стріляють. Ще одними ворогами сапсана є голубоводи – вони незаконно відловлюють сапсанів. А цей птах занесений до Червоної книги України, і за його вбивство передбачено великий штраф – 112 тис. грн.

Крім того, загроза для хижих птахів застосування отрутохімікатів у сільському господарстві залишається актуальною і сьогодні. 

Де ще лишилися сапсани в Україні?

Найнижча чисельність сапсанів в Україні була у 1980-ті роки – на всій українській території гніздилися лише 20-25 пар. Кількість цих птахів у нас почала зростати з 1990-х. За останніми даними, в Україні гніздиться приблизно 120-130 пар сапсанів. Одна популяція створює гнізда у гірській частині Криму – приблизно до 100 пар, а друга гніздиться у Карпатському регіоні, а також місцями на Поліссі.

На Кримському півострові сапсани гніздяться на скелях, а у Карпатському регіоні – або на скелях, або на деревах. Швидше за все, ці птахи створюють гнізда й у великих містах на дуже високих будівлях, але поки, на жаль, такі гнізда в Україні не знайшли. Угруповання сапсанів, які гніздяться у містах, зокрема, є у Польщі, Німеччині та США. У зимовий період сапсани нерідко міняють поведінку, покидають звичне для себе місце перебування й летять у великі міста. Вони з обережністю ставляться до людей, а міста їх приваблюють тим, що там є багато голубів та інших птахів, на які вони полюють.

Чому цього птаха вважають одним із символів України?

Під час полювання сапсан складає крила та падає з великої висоти на свою здобич, у нього під час падіння досить характерний силует, і є гіпотеза, що силует сапсана чи іншого сокола лежить в основі українського тризуба.

Тобто тризуб вважають можливим зображенням сокола, який падає вниз головою на свою здобич. Хоча існують й інші гіпотези походження зображення українського тризуба.

довідка
Максим Гаврилюк
Максим Гаврилюк
Орнітолог

Орнітолог, навчався у Черкаському національному університеті ім. Б. Хмельницького, а згодом у цьому виші став керівником навчально-методичного відділу.

Зараз обіймає посаду директора Навчально-наукового інституту природничих та аграрних наук ЧНУ. Орнітолог є експертом Природоохоронної групи України та співзасновником Українського центру досліджень хижих птахів.

Вас також можуть зацікавити новини: