Російську 200-ту мотострілецьку Печензьку бригаду перекинули у Білорусь / колаж УНІАН, фото ua.depositphotos.com, Вікіпедія

До Білорусі перевели одне з елітних російських військових формувань - 200-ту мотострілецьку Печензьку бригаду, яка входить до складу Ленінградського військового округу і дислокується в місті Печенга, розташованому за кілька кілометрів від Норвегії на крайній півночі Мурманської області. Білоруська служба Радіо Свобода проаналізувала, з якою метою це може бути зроблено.

Зазначається, що техніка цього підрозділу з’явилася на параді в Мінську 9 травня 2025 року – уперше з 2015-го російську армію тут представила не піша колона солдатів, як зазвичай, а механізований парадний розрахунок. Також, наголошується, ця техніка може бути пов’язана з ядерною інфраструктурою.

Аналізуючи офіційні публікації білоруських державних ЗМІ, видання стверджує, що техніка була завезена в Білорусь ще у березні. Йдеться про броньовані автомобілі типів "Лінза" та "Спартак".

Відео дня

На кадрах репетицій параду на аеродромі "Липки" та в Мінську було видно лише 12 таких машин, але, за інформацією "Товариства білоруських залізничників", кількість привезеної техніки може бути навіть більшою за 21 одиницю. Транспортні засоби мали номерні знаки з кодом, який військові експерти відносять до 12-го Головного управління Міноборони Росії. Саме в Росії вона відповідає за зберігання, експлуатацію та обслуговування ядерних боєприпасів, а також несе відповідальність за безпеку їх зберігання. 

У матеріалі ідеться, що в день доставки цих машин на станцію Озерище під Мінськом разом з ними прибула група російських військовослужбовців, які носили шеврони 200-ї окремої гвардійської мотострілецької Печензької бригади ЗС РФ. 

200 бригада воювала в Україні

Також видання дізналося, що 200-ту бригаду Кремль неодноразово використовував для виконання "пріоритетних" завдань. Зокрема, її офіцерів було направлено до Сирії для допомоги президенту Башару Асаду зберегти владу, а також вона таємно брала участь у захопленні території в Донецькій та Луганській областях України у 2014 році. Відомо також, що підрозділ був серед перших частин, які перетнули український кордон 24 лютого 2022 року. Проте, штурмуючи Харків, бригада зазнала великих втрат.

За словами редактора норвезького військово-аналітичного видання The Barents Observer Томаса Нільсена, чисельність бригади ще не відновлена.

"У районі Печенги залишилося дуже мало військової техніки, включаючи танки. Також цікаво те, що ми спостерігали минулого року. 200-та бригада має кілька складів спорядження поза межами військового містечка. Там було припарковано багато машин, ми припускаємо, радянського виробництва. Я маю на увазі старі автомобілі, які активно не використовувалися останніми роками. Але минулого літа вони також почали відправляти ці машини в Україну. Незважаючи на все це, бригада отримала кілька нових танків, очевидно, Т-90. Це найновіший танк у російській армії. Але мова йде про дуже невелику кількість, можливо, 10 таких танків, які вони зараз використовують для навчань та демонстрацій. Ці танки спеціально обладнані для роботи в арктичних умовах, на снігу. Але загалом 200-та бригада на півночі сьогодні дуже погано оснащена порівняно з тим, що було три роки тому", - пояснив Нільсен

Він повідомив також про велику кількість призовників у складі бригади, які не були дуже добре навчені. За його словами, вони проходять коротке навчання – два-три місяці, а потім їх відправляють на війну проти України.

Навіщо бронетехніку 200 бригади перекинули в Білорусь

Крім того, Нільсен пояснив, з якою метою бронетехніка бригади прибула до Білорусі. За його словами, вона може залишитися до спільних білорусько-російських навчань "Захід-2025", запланованих на початок осені.

"Вони [200-та бригада] вже відправляли машини на такі великі відстані. Це сталося перед великими навчаннями на півдні Росії влітку 2021 року. Потім техніку відправили з Мурманської області. Те саме сталося з початком повномасштабного вторгнення в Україну. Можливо, вони готуються до навчань "Захід-2025", які будуть спільними для Білорусі та Росії. Тож якщо їхня техніка була в Мінську на параді 9 травня, я думаю, вона може залишитися в цьому районі", - сказав експерт.

Також, за його словами, існує ймовірність, що бронетехніку з параду можуть відправити далі, безпосередньо в зону бойових дій проти України, а Білорусь буде просто транзитним пунктом на цьому шляху.

Загроза з Білорусі для України та НАТО

Як повідомляв раніше УНІАН, у лютому президент України Володимир Зеленський заявляв, що російський диктатор Володимир Путін збирається втягнути Білорусь у війну проти України. За його словами, весною, влітку або восени РФ спробує розташувати свої війська у Білорусі та втягнути цю країну у війну.

Крім того, самопроголошений президент Білорусі Олександр Лукашенко повідомляв, що Білорусь готується отримати російські "Орєшнікі", мовляв, уже закінчують виробництво кількох пускових установок для ракет російського комплексу.

Вас також можуть зацікавити новини: